Year 2023 – the year of dreams coming true

Views: 181

English version coming soon…

Tak ako každý rok, aj rok 2023 si zaslúži patričný súhrn mojich životných situácií, udalostí, strastí a slastí. Aj napriek tomu, že zvyčajne na mojom blogu s Vami zdieľam predovšetkým moje cestovateľské zážitky, tipy a triky z celého sveta, tentokrát by som sa rada podelila aj o niečo viac, než len o cestovanie.

Prvý polrok 2023

Určite poznáte príslovie: „Ako na Nový Rok, tak po celý rok.“, však? Tak ja som 1.1.2023 strávila úplne celý deň v lietadle smer Auckland, Nový Zéland. Vyrazila som tam vlastne už na Silvestra 31.12.2022 z New Yorku, avšak kvôli takmer 18 hodinovému letu a časovému posunu som doletela do Aucklandu až 2.1.2023. Čo to teda pre mňa v praxi malo znamenať? Ako na Nový Rok, tak po celý rok? Mala som lietať celý zvyšok roka? Bolo to tak? Možno nie tak doslovne, ale musím povedať, že som celý rok bola celkom rozlietaná.

Prvých päť mesiacov tohto roku som strávila cestovaním po Novom Zélande. Kúpila som si tam malú obytnú dodávku a spolu s mojou cestovateľskou dušou Klárou sme spoločne prejazdili niečo cez 13 000km. Spoločne sme objavovali krásy 12 národných parkov Nového Zélandu, kúpali sa v ľadovcových jazerách plných ľadových krýh, priučili sa praktikám nudizmu, nechali sa okradnúť malými zélandskými potvorami zvanými „weka“ vtáky, s otvorenými ústami sme pozorovali, ako domáci Maorovia praktizujú ich bojové tance „haka“, oberali sme na ovocných sadoch ako čerešne tak aj kiwi… Každé ráno sme sa prebúdzali na inom mieste. Niekedy sme zaspávali na pláži pred Tichým oceánom, niekedy pred Tasmanským morom. No niekedy sme našu dodávku odparkovali v hlbokom lese neďaleko cintorína, inokedy na útese nad ktorým sme pozorovali neskutočnú mliečnu dráhu.


Cestovateľský život v dodávke bol pre mňa splnením jedného z mnohých mojich dovtedy nenaplnených snov. A práve v prvej polovici 2023 sa mi tento sen splnil!

No tak ako to býva, všetko má svoj začiatok aj koniec. Presne po 5 mesiacoch života v dodávke, sme ju nakoniec predali a s Klárou sme sa presunuli na dva týždne na nepoznanú perlu Pacifiku – ostrov Samoa. Na Samoe sme sa autostopom presúvali z jedného krásneho miesta na druhé. Noci sme trávili v malých drevených altánkoch priamo na pláži, zaspávali sme pri šume oceánu, večerali sme čerstvo ulovené ryby na čerstvej kokosovej omáčke, cez deň sme jedli malé sladké banány a pili vodu z kokosov, ktoré sme si sami „ulovili“ z kokosových paliem. Bol to ďalší sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Okúsiť jednoduchý spôsob ostrovného života bez davov turistov, bez reštaurácii, hotelových rezortov, …

Posledné dva týždne prvého polroku 2023 som strávila v Indonézii. Niekoľko dní som meditovala a cvičila jógu na Bali, niekoľko dní som sa bicyklom presúvala po Gili ostrovoch. Pozorovala magické západy slnka, tancovala v rytmoch bubnov, dopriala si delikátne gastronomické pôžitky. Zakončila som moje šesťmesačné cestovanie po svete tak, ako som to v danej chvíli cítila…

Druhá polovica 2023

No poviem Vám, že prvých šesť mesiacov 2023 boli jedným veľkým splneným snom! Avšak nie nadarmo sa vraví, že všetkého veľa škodí. A to platí aj pre cestovanie. Ku koncu mojich ciest som pociťovala potrebu normálneho života, rutiny, kruhu rodiny a priateľov. A tak som 29.6.2023 doletela naspäť na Slovensko. Doma ma čakala rodina a priatelia s otvorenou náručou. V prvý týždeň môjho návratu som prvýkrát v živote okúsila niekoľko denný hudobný festival Pohoda v Trenčíne.

A v druhý týždeň som sa vrátila do mojej reality v Bratislave. Vrátila som sa do môjho podnájmu v centre mesta, o ktorý sa poctivo starali moji susedia. Opätovne som začala učiť angličtinu a španielčinu online a tak moji študenti, ktorí na mňa poctivo čakali šesť mesiacov sa ku mne mohli vrátiť. Znova som začala sprevádzať turistov po Bratislave. A neprešiel ani mesiac od návratu a začala som šíriť cestovateľskú osvetu po Slovensku mojimi prednáškami o Novom Zélande.

Dokopy som v druhej polovici 2023 odučila 401 hodín angličtiny a španielčiny, odsprevádzala 718 turistov na 32 túrach po Bratislave a odprednášala 18 cestovateľských prednášok po Slovensku.

Vrátiť sa späť do reality nebolo vôbec náročné, pretože všetko a všetci na mňa čakali. A hlavne kvôli tomu sa cítim byť neskutočné vďačná za ľudí v mojom živote. Za rodinu a priateľov, ktorí sú pre mňa vždy tou najväčšou motiváciou pre môj návrat domov. Za mojich študentov, ktorí mi dali slobodu odísť na polroka preč, aby som si dobila baterky, a ktorí na mňa poctivo čakali, a tak som neprišla o svoju finančnú a pracovnú stabilitu. Som vďačná aj za nových ľudí, ktorých som na Slovensku v druhej polovici 2023 spoznala vďaka mojim koníčkom akými sú tancovanie bachaty či cvičenie akrojógy.

      Rok 2023 bol rokom splnených prianí, no zároveň rokom, kedy som si znova uvedomila, ako dôležitá je pre mňa moja rodina a taktiež istá dávka stability a rutiny. V roku 2023 som si dobila svoje cestovateľské baterky, spoznala nové kultúry, naučila sa mnoho o iných no aj o sebe. I keď si uvedomujem, že mať po boku milujúceho partnera, na ktorého sa dá spoľahnúť je a vždy pre mňa bude nesmierne dôležité, no taktiež si zároveň uvedomujem, že život sa dá plnohodnotne žiť aj keď v danej chvíli takého partnera po boku nemáte. Znova som si pripomenula, že budovať si priateľstvá a kamarátske vzťahy je rovnako ak nie viac dôležité než tie partnerské, a že to ak som v istej životnej chvíli nezadaná neznamená, že sa necítim byť milovaná. Milujem a zároveň sa cítim byť milovaná ľuďmi v mojom okolí a to je pre mňa v mojom živote to najdôležitejšie. A verím, že vždy aj bude.

No a rok 2024? Netúším, čo sa mi v novom roku prihodí, no dúfam, že bude minimálne tak dobrý, úspešný a akčný ako bol 2023. Pretože ten bol na nezaplatenie…

Ak ste milovníkém cestopisov, tak môj najnovší e-book “Hľadanie šťastia na cestách” by vám mohol spraviť radosť.

PRE KÚPU E-BOOKU “HĽADANIE ŠŤASTIA NA CESTÁCH”, KLIKAJTE TU.

Ak sa chcete stať MiliMunďákom a odoberať moje články z precestovaných krajín, či zo života na lodi, zaregistrujte sa nižšie.

Loading

Ak sa vám článok páčil a chceli by ste mi prispieť na moje budúce cesty, spravte tak bez váhania, určite sa nepohnevám. 😉

PayPal - The safer, easier way to pay online!
Ak chcete nazrieť do sveta JUŽNEJ AMERIKY, klikajte TU. Ak do sveta STREDNEJ AMERIKY, tak klikajte TU. No a ak milujete SLOVENSKO, tak neváhajte a klikajte TU

am more than happy with them.

5/5 - (6 votes)
Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.