Austrian Via Ferratas (Attersee, Postalmklamm, Laserer Alpin & Intersport)

Visits: 241

ENGLISH VERSION COMING SOON… !

Jedna Slovenka, dva dni, traja Češi a štyri ferraty – to sú ale čísla, však? Musím povedať, že tento článok bude tak výživný, ako bol môj intenzívny májový víkend v Rakúskych Alpách, v horách Salzkammergut. Detailne vám opíšem 4 feraty, ktorými sme si za jeden víkend prešli, čo to obnášalo a predovšetkým tu pridám krásne fotografie z tohto nezabudnuteľného víkendu.

Čo to je VIA FERRATA?

V prvom rade si vysvetlíme, čo znamená VIA FERRATA. Via ferrata predstavuje lezeckú stenu v horskom teréne, pri ktorom sa človek istí SÁM za pomoci natiahnutého a ukotveného oceľového lana. Neisti vás nikto iný, ste na to sami a v tom spočíva najväčší rozdiel medzi ferratou a klasickým lezením s lanom.

Pri ferratách potrebujete základnú ferratovú výstroj, ktorá pozostáva z horolezeckého sedáku, tlmiču pádov s karabínami a prilby. K tomu sa vám zídu bezprstové rukavice (teda po rakúskej skúsenosti celoprstové rukavice!), odsedka a pohodlná obuv s členitou podrážkou.

Na Slovensku ako aj vo svete sú ferratové trasy označené podľa obtiažnosti od A po E/F, pričom A je najjednoduchšia a F je najnáročnejšia. Ačkové ferratové trasy sú mnohokrát určené najmä pre rodiny s deťmi a podobné trasy by sme mohli prirovnať tým v Slovenskom Raji alebo na miestach, kde si napomáhame pri turistike s reťazami.

Oblasť SALZKAMMERGUT v Rakúskych Alpách

Pohorie Salzkammergut sa nachádza neďaleko rakúskeho Salzburgu a je obklopené niekoľkými nádhernými alpskými jazerami ako Attersee, Wolfgangsee, Traunsee, MondseeMy sme sa ubytovali pri jazere Wolfgangsee v časti Abersee v apartmánoch Huber (20 eur na noc na osobu). Bola to strategická poloha pre všetky 4 ferraty, ktoré sme počas jedného víkendu podnikli.

Minulý rok som strávila víkend na Gmundner hutte nad jazerom Traunsee. O mojom výstupe si môžete prečítať TU.

ATTERSEE KLETTERSTEIG ferrata

Našou prvou ferratou bola ferrata Attersee klettersteig, ktorá sa od nášho ubytovania nachádzala len zopár kilometrov. Na parkovisku sme zaplatili poplatok 3 eurá na 6 hodín (časovo to vyšlo tak akurát). Celkový výstup od auta až po vrchol trval zhruba 3 hodiny a 45 minút a úrovne náročnosti sa striedali od A po D/E. Začiatok a koniec boli snáď najnáročnejšie a myslím si, že hlavne ten začiatok mal za úlohu odradiť tých, ktorí si touto ferratou neboli istí. Našťastie drvivá väčšina tejto trasy bola na úrovni B a C, hoci ľuďom, ktorí sa boja výšok túto ferratu ozaj neodporúčam. Mnoho častí boli úplne strmé a skala bola majestátna a ozaj vysoká.

Najkrajšia časť na tejto ferrate boli výhľady na dych berúce jazero Attersee.

Po výstupe sme si dopriali pol hodinku odpočinku na vrchole a následne sme zliezli (už bez nutnosti ferratového vybavenia) dole k autu, čo nám zabralo zruba 90 minút.

POSTALMKLAMM KLETTERSTEIG ferrata

Ešte v ten istý deň po krátkom oddychu sme vyrazili do chránenej oblasti s ďalšou ferratou Postalmklamm, kde sme museli zaplatiť poplatok 16 eur za auto, aby sme sa vyviezli k počiatočnému bodu našej ferraty. Nikto z nás poriadne netušil, o čo v tej ferrate pôjde, a tak sme ostali milo prekvapení, keď prišlo na lámanie chleba.

Išlo o pomerne hlboký kaňon, cez ktorý sme sa asi dve hodiny ferratovali a bol to neskutočný adrenalín. Celá trasa pozostávala z niekoľkých úžasných rebríkov, lán a v skalách nabitých oceľových tyčiek, ktoré boli od vody mokré a klzké. V jednej časti sme museli doslovne preručkovať po oceľovom lane z jednej strany kaňonu na druhú. Myslím si, že fotky pomôžu k vizualizácii.

Postalmklamm predstavuje skvelý zážitok a ešte väčší adrenalín, odporúčam všetkým milovníkom dobrodružstva a výšok.LASERER ALPIN ferrata

Začiatok tejto ferraty sa nachádza zhruba 10 minút pešo od hotela Gosausee, ktorý sa nachádza priamo pri jeho známom jazere Gosau. Je to malá, krátka približne hodinová ferratka počas ktorej sa vám naskytnú dych berúce výhľady na majestátny Dachstein. Úroveň náročnosti je C, avšak veľká časť skaly je dosť vychodená a klzká, takže sa pripravte, že budete väčšinu času používať ruky (tie moje už boli dosť zničené a dorezané z predošlého dňa, takže mi to osobne prišlo dosť náročné). V prvej časti tejto ferraty musíte vyliezť po tzv. Jakubovom rebríku (viď foto nižšie).

Po celý čas máte nádherné vyhľady na jazero Gosausee, vrchol Dachstein a laďovec Gosau. Pri záverečnej časti musíte prejsť po lane, ktoré dá zabrať vašej stabilite. A to všetko ponad chodník, cez ktorý sa prechádzajú bežní turisti a pri tam na vás neveriacky pozerajú a zdravia.

Táto ferratka predstavuje krátky hodinový okruh s úžasnými výhľadmi a je skvelou „predohrou“ pred výnimočnou via ferratou Intersport a jej schodmi do neba.


INTERSPORT ferrata

Z jazera Gosausee sme ešte v ten istý deň vzali poobede okolo 15:30 lanovku k horskej chate za 12,40 eura, čo nám ušetrilo približne 500 výškových metrov. Odtiaľ sme kráčali ďalších 20 minút k začiatku najznámejšej rakúskej ferrate Intersport, ktorá je predovšetkým známa pre svoje schody do neba.

Priemerná náročnosť tejto ferraty bola B/C, vyjsť na vrchol Grosser Donnerkogel nám trval 2 hodiny a 40 minút a to aj s mini obchádzkou cez Kleiner Donnerkogel (kam sme sa dostali nechtiac). Technicky mi to neprišlo vôbec náročné, predovšetkým v porovnaní s prvou Attersee ferratou, avšak ten adrenalín pri tzv. schodoch do neba bol neskutočný.

Po tom ako sme akýmsi zázrakom našli cestu z vrchu Kleiner Donnerkogel k schodom do neba (nebola to značená trasa), nevedeli sme sa dočkať výstupu. Chalani ako správni gentlemani ma nechali ísť prvú a ja som si samotný výstup neskutočne užívala. Hladina adrenalínu v krvi mi prirodzene stúpla a ja som zvyšných 150 výškových metrov vyliezla ako raketa. K vrchu Grosser Donnergkogel sme dorazili okolo 18:45 a dopriali sme si nezabudnuteľné momenty s výhľadmi na okolité pohoria len my štyria.

 Ja a traja Češi! Nikto iný! Naše plánovanie nám vyšlo na výbornú!

No nasledujúce tri hodiny schádzania celej hory boli doslovne kruté a bolestivé. K autu na parkovisku sme dorazili po 22hej už za tmy s čelovkami na hlavách úplne vyčerpaní, no šťastní z dosiahnutia tohto mini úspechu.

Intersport bola naša štvrtá a zároveň posledná ferrata za dva dni a jej schody do neba boli naším highlightom celého víkendu.


Tento víkend s mojimi kamošmi zo susedného Česka bol neskutočne intenzívny, nezabudnuteľný a celý článok by som rada venovala Peťovi, ktorý zas a znova nesklamal a naplánoval celý tento trip perfektne. Je to jedna z mála osôb, na ktorú sa môžem vždy spoľahnúť, keď sa vyberieme spoločne na cesty. Ďakujem Peťo a už teraz sa teším na naše ďalšie spoločné dobrodružstvá.

Ak sa chcete stať MiliMunďákom a odoberať moje články z precestovaných krajín, či zo života na lodi, zaregistrujte sa nižšie.

Loading

Ak ste milovníkém cestopisov, tak môj najnovší e-book “Hľadanie šťastia na cestách” by vám mohol spraviť radosť.

PRE KÚPU E-BOOKU “HĽADANIE ŠŤASTIA NA CESTÁCH”, KLIKAJTE TU.

Ak sa vám článok páčil a chceli by ste mi prispieť na moje budúce cesty, spravte tak bez váhania, určite sa nepohnevám. 😉

PayPal - The safer, easier way to pay online!

PS: Ak sa budete potrebovať poistiť na vaše budúce cesty, vrelo odporúčam The True Traveller, s ktorými sa môžete poistiť do celého sveta za skvelé ceny. A to už aj keď ste na cestách.  

 

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.